Pentru clientul nostru, o renumita companie multinationala din industria automotive, leoHR recruteaza:

Coordonator Departament Electric & Programare PLC - Brasov

Responsabilitati:

  • Realizeaza partea electrica si Programare PLC a S.D.V.-urilor, matritelor, masinilor si utilajelor;
  • Participa activ in realizarea de produse, echipamente şi/sau servicii, contribuind cu expertiză specifică;
  • Participa activ la sedintele tehnologice ale proiectelor la care lucreaza, precum si la sedintele de informare si analiza.;
  • Participa activ la selectarea componentelor individuale pentru fabricarea echipamentelor/ prototipurilor;
  • Analizează defectele și întreruperile echipamentelor/prototipurilor cu componente mecanice, hidraulice, pneumatice sau electrice, utilizând sistemele de diagnosticare solicitate;
  • Sugerează măsuri de întreținere și de reparare, precum și de adaptare a standardelor de întreținere;
  • Planifică și pune în funcțiune echipamentele/prototipurile și reglează comenzile mașinii; corectează programele de revizie; efectuează teste;
  • Fabrică, manual și prin procese automatizate, echipamente/prototipuri dificil de fabricat, cu un nivel ridicat de precizie, conform documentelor de lucru specificate și realizează activitățile de configurare necesare;
  • Asamblează echipamente/prototipuri (de ex. S.D.V.-uri, matrite, masini si utilaj, etc.) conform schemelor, programelor PLC, descrierilor funcționale; verifică fezabilitatea acestora, le ajustează și/sau le retușează conform cerințelor;
  • Verifică dacă documentația privind fabricarea componentelor individuale / prototipurilor este completă (de ex. scheme, program PLC, descrieri funcționale, ordine de reparații etc.);
  • Programeaza PLC instalatiile, robotii industriali, sistemele Vision si insurubare;
  • Creaza si verifica documentia (protocol de masura, lista de materiale, scheme);
  • Urmareste executia S.D.V.-urilor, matritelor, masinilor si utilajelor proiectate si punerea lor in functiune;
  • Organizeaza regulat (saptamanal) sedintele de informare si analiza cu angajatii atelierului;
  • Realizeaza planificarea (impartirea) activitatilor , a concediilor si realizeaza planurile de calificare, atat pentru noii angajati cat si pentru cei vechi (policalificare), urmarirea eficientei acestora si luarea de masuri ca atare;
  • Asigura contact permanent cu clientii, cu sectoarele similare din DST Germania, cu furnizorii de materiale si dispozitive si le urmareste acestora rezultatul activitatii;

Candidatul ideal:

  • Studii de inginer cu specializare in electrotehnica/automatica/electronica (Sunt de preferat studiile de specialist);
  • Cunostinte de limba engleza – nivel mediu/avansat ;
  • Cunostinte de limba germana – optional;
  • Experienta de cativa ani de la absolvirea specializarii, din care mai multa vreme intr-o firma din bransa (3-5 ani);
  • Cunostinte programare PLC(Siemens) – nivel avansat;
  • Cunostinte proiectare/intocmire de scheme electrice(gen eplan) – nivel mediu/avansat;
  • Cunostinte citire scheme pneumatice/electropneumatice – nivel baza/mediu;
  • Cunostinte montaj electric – nivel mediu/avansat;

Daca aceasta pozitie iti prezinta interes, te rugam, trimite CV-ul tau la  cu subiectul: "Coordonator Departament Electric & Programare PLC". Apreciem si multumim tuturor aplicantilor, insă doar candidatii care indeplinesc criteriile specificate in anunt, vor fi contactati.